Marketing Bloga | Skuteczne i darmowe pozycjonowanie bloga lub strony

maja 22, 2017


Na początku mojej przygody z blogosferą nie myślałam o tym, że promocja bloga jest ważna. Później jednak z dnia na dzień zastanawiałam się, że w sumie prowadzenie bloga wiąże się z jakąś pracą wykonaną przeze mnie. Czy to na potrzeby danej firmy (darmowe otrzymywanie produktów do testów) czy to z własnej potrzeby (przedstawienie recenzji produktów, które właśnie kupiłam) lub po prostu chęć podzielenia się z Wami, co w ostatnim czasie się u mnie działo lub jaki mam sposób na zrobienie czegoś z niczego.



Katalogować czy nie?


Przeglądając blogi chłonęłam maksimum informacji i widziałam wiele rzeczy do których nigdy wcześniej nie przywiązywałam uwagi. Łączyłam fakty i wyciągałam wnioski.

Wiele z blogów urodowych, które wówczas przeglądałam i przeglądam do dziś ma u siebie banerki katalogów blogowych. To dobry sposób na początek. Czyli umieszczenie baneru bloga w zamian za zgłoszenie naszego bloga na stronę danego katalogu. Niektóre strony (katalogi) mają swoje wymagania np. nasz blog musi istnieć co najmniej 6 miesięcy. Ja, jako osoba niecierpliwa chciałam od razu widzieć efekty. Niestety ich nie było...

Ostatnio usłyszałam od gościa, który zajmuje się profesjonalnie pozycjonowaniem, że katologowanie to śmietnik i nie warto w ogóle podawać tam naszej strony bo to daje niewiele a może pogorszyć naszą pozycję w google. Cóż... dla mnie to już trochę za późno bo zrobiłam to na samym początku i tak szczerze, to adres mojego bloga widnieje nie wiem gdzie ale nie są to witryny typowo urodowe...

Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło: katalogowanie i wyskoczy Wam kilkanaście opcji

Można też wykupić płatne katalogowanie - cena nie jest gigantyczna - ja trafiłam na taki katalog za 3 zł z hakiem i skorzystałam.


Co jeszcze zrobić oprócz katalogowania?



Jest to trochę pracochłonne ale chyba najbardziej się opłaca i przynosi efekty również po jakimś czasie - zależy od szczęścia, czy szybciej czy później. Chodzi tutaj o dodawanie opisów do postów. Gdy tworzycie posta, to po prawej stronie znajduje się rubryka OPIS NA POTRZEBY WYSZUKIWANIA.







Należy tam wpisać słowa klucze oddzielając je przecinkami. Dzięki temu potencjalny czytelnik, który wpisze w wyszukiwarkę np. hasło PROMOCJA BLOGA trafi na WASZ blog. Nie obiecuję, że pojawicie się na 1. miejscu ale jest taka szansa. Po skopiowaniu linku postu na facebooka ten opis również będzie pojawiał się pod postem na facebooku (dla mnie to jest minus, bo nie chcę aby moi facebookowicze widzieli takie coś ale na chwilę obecną nie umiem temu zaradzić - raz zaciąga te dane a raz tylko adres bloga...)


Słowa klucze czyli magiczne tagi


Jest to trochę pracochłonne ale uwierzcie mi, że przynosi efekty po jakimś czasie! Po kliknięciu w zdjęcie, które zamierzamy umieścić w poście pokazują nam się takie opcje jak poniżej. Wystarczy kliknąć WŁAŚCIWOŚCI i wpisać jakąś nazwę - koniecznie aby to było coś innego niż w opisie na potrzeby wyszukiwania. Można więc napisać w rubryce TEKST TYTUŁU: Tusz do rzęs Max Factor a w rubryce TEKST ALTERNATYWNY: dobry tusz do rzęs blog




Te wszystkie "dodatki" składają się na pozycjonowanie naszego bloga w google. Dzięki uzupełnieniu tych informacji zwiększamy szansę, że potencjalny szukacz, który właśnie wpisuje jakieś hasło do wujka google trafi właśnie do nas!

Aha! Ważne! Pamiętaj aby NIE DODAWAĆ opisu do pierwszego obrazka w poście ponieważ ten opis może się pojawić w miniaturce u Twoich obserwatorów w kwadratowych nawiasach mieszając się z dalszym opisem postu i nie będzie to wyglądać zbyt fajnie.




Serwisy społecznościowe jako darmowe źródło przekazywania informacji


Umieszczając linki do postów na twitterze czy facebooku pobudzacie aktywność innych, co w pewnym stopniu zmusza ich do zajrzenia na Waszą stronę. Niestety na instagramie nie mamy możliwości przekierowania na konkretny adres witryny ale pozostaje nam umieszczenie linku w tzw. BIO. O wiele wygodniej zedytować ten link na komputerze, więc możecie wrzucić zdjęcie i podać na komputerze link przekierowujący np. na najnowszy post lub bezpośrednio na Waszą witrynę.



Skorzystaj z serwisów www o podobnej tematyce

Z racji tego, że prowadzę bloga urodowego z elementami lifestylu to u mnie świetnie wpasowuje się strona: https://urodaizdrowie.pl/ - możecie tam zamieścić swoje przepisy, recenzje czy porady. Warto wziąć też pod uwagę fora o podobnej tematyce.





Podsumowując:

Jak pozycjonować stronę/bloga zupełnie za darmo:

▶ umieść swój link do bloga/strony w katalogu odpowiedniego do kategorii bloga, który prowadzisz
▶ uzupełnij OPIS NA POTRZEBY WYSZUKIWANIA
▶ uzupełnij WŁAŚCIWOŚCI obrazka/grafiki/zdjęcia
▶ pomyśl o publikowaniu postów na facebooku/twitterze/instagramie
▶ publikuj w innych serwisach i forach






Za jakiś czas przedstawię Wam sposoby na płatną promocję bloga

Zobacz podobne posty

30 komentarze

  1. omg prowadzę blog od ponad 4 lat a nigdy nie skorzystałam z możliwości wpisania czegoś na potrzeby wyszukiwania. muszę to zmienić

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. to bardzo ważne - dzięki temu roboty googla szybciej indeksują stronkę :)

      Usuń
  2. pracuję na blogerze, ale u mnie nie ma opcji "opis na potrzeby wyszukiwania":(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ojej nie wiedziałam nawet :( ale wiesz może ona jest dostępna od jakiegoś czasu. Drugi blog założyłam po roku i też nie mam tam wszystkich funkcji jakie mam na tym blogu... nie wiem być może to zależy od wersji/aktualizacji bloggera.

      Usuń
    2. hmm, powinien być, ja od dawien dawna mam taką opcję w bloggerze. Po prawej stronie miejsca na tekst naszego postu.

      Usuń
    3. U mnie też nie ma tej funkcji. Myślałam, że jestem jedyna, ale jednak nie :(

      Usuń
    4. Ja też nie mam tej opcji, ciekawe od czego to zależy ;/

      Usuń
  3. Z istoty niektórych rzeczy nie zdawałam sobie sprawy.

    OdpowiedzUsuń
  4. Dzięki za te rady, bardzo przydatny wpis :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. dziękuję za odwiedziny i ciepłe słowa :) właśnie po to stworzyłam Serie - Marketing Bloga

      Usuń
    2. Tworzę posta i chciałam dodać opis na potrzeby wyszukiwania, ale nie mam takiej opcji. Pozostałe się pokazują. Jak temu zaradzić?

      Usuń
    3. kurcze może to zależy od wersji bloggera... w każdym razie spróbuj opisać obrazki jeśli masz chociaż tą opcję. Zastanawiam się czy by do nich nie napisać i po prostu zapytać czy są różne wersje bloggera.

      Usuń
    4. Zdjęcia mogę opisywać bez problemu.

      Usuń
  5. u mnie nie ma tego o wyszukiwaniu a prowadzę bloga 2 lata :/

    OdpowiedzUsuń
  6. U mnie w bloggerze też nie ma opisu na potrzeby wyszukiwania, może dlatego o tym wcześniej nie wiedziałam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. to powiem Ci zrobiła mi się w głowie zagadka... czemu tak jest, że u Was nie ma... a u mnie jest

      Usuń
  7. Mam nadzieję że nie masz nic przeciwko wstawieniu linka - pierwszy który mi wyskoczył w Google: http://w--sieci.blogspot.com/2014/02/opis-na-potrzeby-wyszukiwania.html

    OdpowiedzUsuń
  8. U mnie nie ma tej opcji- opis na potrzeby wyszukiwania. Szkoda ;(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. skontaktowałam się z bloggerem - jak coś odpiszą to dam znać czemu tak jest, że nie wszyscy mają tą opcję

      Usuń
    2. Post wyżej wrzuciłam linka jak to ustawić ;)

      Usuń
  9. Sama popełniłam kilka błędów :) Dzięki za wpis ;*

    OdpowiedzUsuń
  10. Hmm dziwne ale ja na blogerze nie mam opcji dodania opisy dla wyszukiwarek 🙁 tak to wszystko inne robię 😅

    OdpowiedzUsuń
  11. O wiel rzeczach już czytałam, ale moje postępy i tak są marne :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Ależ przydatny post, o wielu rzeczach nie miałam pojęcia:) W wolnej chwili nadrobię zaległości i skorzystam z Twoich rad:)

    OdpowiedzUsuń
  13. Jeżeli chodzi o darmowe i skuteczne pozycjonowanie bloga, to sposobów jest mnóstwo. Przede wszystkim należy nastawić się na optymalizację wewnętrzną, czyli onsite. Chodzi tu o pisanie rzetelnych, poradnikowych i wyczerpujących temat artykułów z odpowiednim nasyceniem fraz kluczowych. Najlepiej, jakby dana fraza pojawiała się raz na 1000 zzs. Oczywiście należy pamiętać o meta title oraz description, a także o formatowaniu tekstu - nagłówki oraz wypunktowania czy też wyliczenia. Dobrym sposobem, by roboty indeksowały treść, jest również linkowanie wewnętrzne z artykułu do artykułu. Jeśli zaś chodzi o linkowanie zewnętrzne, można skorzystać z katalogów, ale tych z dobrą renomą, moderowanych i płatnych. Do tego dystrybucja treści na portalach branżowych, działanie na forach tematycznych oraz komentowanie pod artykułami na zbliżonych blogach. Na początek powinno wystarczyć.

    OdpowiedzUsuń
  14. Ja prowadzę bloga 8 lat i dopiero teraz zainteresowałam się darmowym pozycjonowaniem...startuje od nowa na worpressie, wiec zalezy mi zeby odnowic stare statystyki ;)

    OdpowiedzUsuń
  15. Oczywiście należy pamiętać o meta title oraz description, a także o formatowaniu tekstu. To powoduje dobrą czytelność - a to jest podstawa :)

    OdpowiedzUsuń
  16. Sposobów na darmowe wsparcie bloga w wyszukiwarce jest sporo. O ile przy dodawaniu strony do katalogów trzeba uważać (mimo przyjętej ogólnej opinii, że są to śmietniki i bardziej szkodzą to niektóre wciąż są wartościowe). Istotniejsze jest jednak pisanie konkretnych i rzetelnych rozbudowanych treści, odpowiednio sformatowanych (tytuł, nagłówki - tak aby czytając tylko je widomym było o czym jest artykuł i co porusza, linki między artykułami - najlepiej powiązanymi między sobą. Wtedy można całość wspierać próbami linkowania z serwisów branżowych lub z sekcji albo nawet pojedynczych artykułów innych stron, na których poruszana jest tematyka danego bloga / strony.

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdy komentarz i odwiedziny!
Motywuję mnie to do pracy nad blogiem i wiem, że nie jest to czas stracony.
Wielka prośba o nie dodawanie linków blogów, reklam oraz spamu
- komentarze tego typu nie będą publikowane.


Archiwum

Ostatnie posty